Doprovodný program

KONCERTY

Zahájení Landscape Festivalu Praha 2014 / 17.6.2014

Květy 
Lesní zvěř
Megaphone
Swamp Safari sound system

Zakončení Landscape Festivalu Praha 2014 / 9.9.2014

Garage & Tony Ducháček
Už jsme doma
Tea Jay Ivo

DIVADLO

Sektor pro hosty / Franz Kafkabaret / 29.7. a 31.7.2014

U příležitosti 90. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky uvede umělecký soubor SEKTOR PRO HOSTY groteskní revue nazvanou Franz KafKABARET, složenou z řady existenciálních stand-up výstupů a veselých písní. 

Koncept představení vychází ze specifické vlastnosti Kafkových textů, které ponechávají čtenářům široké pole pro interpretaci. Jednotliví umělci a herci fiktivního Varieté Oklahoma budou vybízet diváky z pasivní role pozorovatelů k aktivním interakcím, budou se jich ptát na řešení svých neuróz a zjišťovat, jak diváci sami existenciálním otázkám čelí.

Producent představení Kryštof Šafer k tomu říká: „Chceme ukázat Franze Kafku jako autora, který mísí humor i existenciální otázky, které se publika přímo dotýkají.V záplavě klasických kafkovských dramatizací jde
o originální přístup, který spojuje grotesku, sekání do sebe sama a zapojení diváka jako hereckého partnera. Představení věnujeme Franzi Kafkovi jako malý dárek k jeho kulatým umřeninám,“a varuje, že pokud diváci čekají oddychový kabaret, budou velmi zaskočeni.

„Herci celý večer improvizují na témata jednotlivých kafkovských postav, ale nemají žádný fixní text. Zkoušky probíhaly formou zocelovacích tréninků, při kterých si každý účinkující musel projít určitým lidským propadem, aby o něm mohl s klidem hovořit před obecenstvem,“ doplňuje režisér představení Martin Falář, který prošel kurzy klaunství a performance u kanadského klauna Garyho Edwardse a francouzského komika Amiho Hattaba. Režisér se věnuje náročným tématům. Jeho předchozí inscenace jsou představení Mlčení s T. G. Masarykem, Bratři Karamazovi a Muž bez vlastností, které bylo vůbec první uvedení v České republice. Martin Falář také vystupuje v dětských nemocnicích jako doktor Oto Bidlo v rámci o.p.s. Zdravotní klaun.

Hrají: Jiří Pěkný, Lukáš Venclík, Pavel Richta, Pavel Neškudla, Hedvika Řezáčová, Hana Frejková a další.

Začátek představení je ve 20.30.

Délka představení je cca 1,30 hod.

MÍSTA VE TMĚ

Experimentální divadelní představení pro jednoho herce a jednoho diváka, které spatří světlo světa v prostorách Nákladového nádraží Žižkov.

Místa ve tmě je soubor čtyř interaktivních představení pro jednoho herce a jednoho diváka.

Pláž v Dánsku, ulice Říma, polské nádraží nebo anglický les? To jsou místa, na kterých můžete prožít krátké dobrodružství s fiktivním partnerem – hercem či herečkou. Stanete se součástí příběhu, jehož průběh a konec bude ovlivněn vašimi reakcemi a chováním.

Intimní atmosféra uzavřeného prostoru, tmy, videoprojekce, hudby a možnosti interagovat otvírají příběh, který je v tu chvíli pouze pro vaše smysly. Pokaždé jiný, ale pokaždé velmi osobní.

Režie: Tomáš Roček
Scénář: Karel Majer, Tomáš Roček
Hrají: Pavel Neškudla, Hedvika Řezáčová
Zvukobraz: Filip Kaleta, Jan Pivoňka

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

28. 7. na Nákladovém Nádraží Žižkov
prohlídka výstav a site-specific instalací v areálu Nákladového nádraží Žizkov s kurátorem festivalu Danem Mertou a jedním z autorů, krajinářským architektem Vladimírem Sittou
vstup zdarma, od 19 hodin

12. 8. na Nákladovém Nádraží Žižkov
prohlídka výstav a site-specific instalací v areálu Nákladového nádraží Žizkov s kurátorem festivalu Danem Mertou
vstup zdarma, od 18:30

21. 8. v Galerii Jaroslava Fragnera
prohlídka výstavy Czechscape v Galerii Jaroslava Fragnera s kurátory výstavy Jakub Heppem a Andreou Honejskovou / atelier 4dim
vstup zdarma, od 18:30

 

PŘEDNÁŠKY

(začátky přednášek v 19:00)

1/9

Industriální stopy na Praze 3
Benjamin Fragner, 
ředitel/ Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT
Zdeněk Lukeš, 
historik architektury
Tomáš Mikeska,
 člen Výboru pro územní rozvoj/ MČ Praha 3
Lukáš Beran, 
Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT
moderuje: Josef Vomáčka

Vladimir 518, Refew a DJ Mike Trafi k
Golden Cat , Acid Lobster, MagNet

2/9

Veřejný prostor Městské části  Praha 3 ve vztahu k velké Praze

Ondřej  Rut, zástupce starosty M.č. P 3
Jan Šépka – IPR Praha
Aleš Steiner – atelier a05

Záznam diskuze na http://slideslive.com/38891838/verejny-prostor-mestske-casti-praha-3-ve-vztahu-k-velke-praze


Přenáškový cyklus v rámci výstavy Eunic Landscape Architecture

Během tří přednáškových večerů se představí celkem šest zahraničních architektonických ateliérů, které se ve své tvorbě zabývají krajinářskou architekturou. Přednášky v angličtině začnou v 19 hodin, večer bude zakončen panelovou diskusí.

Markus Gnuechtel, Michael Triebswetter  – GTL Landschaftsarchitekten, Německo
Scénografie – krajina – udržitelnost
Udržitelný přístup hraje stále rostoucí roli v navrhování a realizaci prostředí.

Záznam přednášky na http://slideslive.com/38891839/gtl-landschaftsarchitekten

3/9

Prezentace publikace Současná umělecká díla v krajině
Radoslava Schmelzová, Dagmar Šubrtová, Radek Mikuláš

Tato kniha-průvodce, která vznikla ze spolupráce sochařky, geologa a historičky umění, nabízí jiný prostor pro vnímání současného umění a představuje umělecká díla, která zasněně čekají na jarní prudké deště či první sníh, než se rozpadnou a splynou znovu s lesem a se zemí… Některá jsou dochována už jen na fotografiích, jiná mají ambice působit jako krajinotvorné prvky v delší časové perspektivě. Jsou tu zastoupeny práce vycházející z hnutí land artu a umění pro veřejný prostor, jejich autoři – často usilující o ekologii výtvarného umění – vymezili čas jejich fyzické existence tím, že je spojili s konkrétním místem ve volné přírodě či venkovské krajině. Jsou volně přístupné, vystavené větrům, mrazu, vodě a času, někdy vytvořené z přírodního materiálu tak pomíjivého, jako je čerstvý sníh nebo listy spadané ze stromů, jindy z kamene, ale i z betonu. V průvodci jsou zachyceny i aktivity pečující o krajinu, některé naznačují i vnímavost k spirituální rovině přírody. Ve většině případů jde o uměleckou tvorbu, která usiluje o nějaký druh rozhovoru s místem, jeho historií či s přírodními kvalitami.

4/9

přenášky v rámci výstavy Eunic Landscape Architecture

Herwig Spiegl – AllesWirdGut, Rakousko
Krajina a architektura v projektech AllesWirdGut
AllesWirdGut, architektura a krajina, transformace krajiny, mezioborová spolupráce. Architektura není samoúčelná; co se počítá, je použitelnost.
Herwig Spiegl, narozen v roce 1973 v Innsbrucku. Studoval architekturu na Technické univerzitě ve Vídni, McGill University v Montrealu a na Bartlett School of Architecture v Londýně. Herwig Spiegl je jedním ze čtyř zakladatelů a partnerem architektonického studia AllesWirdGut (od 1999) se sídlem ve Vídni.

Záznam přednášky na http://slideslive.com/38891844/alleswirdgut

Sixten Rahlff – 3RW Arkitekter, Norsko
Kultivovaná krajina
Studio je zapojeno do mnoha projektů, ve kterých spolupracují s umělci, vědci, inženýry, antropology, ekology, geografy, scénografy a spisovateli, jako platný účastník diskuse o našem okolním prostředí. Při realizaci řady projektů, ve spolupráci s místními komunitami řeší kontakt s přírodou a krajinou. Někteří členové kanceláře také učí na Bergen School of Architecture (BAS).

Záznam přednášky na http://slideslive.com/38891843/3rw-arkitekter

5/9

přenášky v rámci výstavy Eunic Landscape Architecture

Filip Lagiewka – OMGEVING, Belgie
Řešení veřejných prostor v historicky definovaném městském prostředí
OMGEVING (vlámsky okolí) je nezávislá, multidisciplinární skupina krajinářských architektů, inženýrů, urbanistů, architektů a odborníků v oblasti plánování a životního prostředí se sídlem v Antverpách v Belgii. Kancelář s více než 50 odborníky, pracujících jak pro veřejný sektor a soukromý sektor.
Návrhy OMGEVING se důsledně snaží prozkoumat překrývání různých měřítek ve vesmíru, zkoumání možností pro dialog mezi nimi na kulturní, sociální a environmentální úrovni. Každý projekt je vnímán jako příležitost k provedení tohoto průzkumu, pokaždé přináší nejen pozoruhodný design, ale kompletní a soudržnou strategii pro daný kontext.

Záznam přednášky na http://slideslive.com/38891850/omgeving-dealing-with-public-spaces-within-historically-defined-context

Robin Winogrond – Studio Vulkan Landschaftsarchitektur, Švýcarsko
V říši smyslů / Městský prostor a představivost
Dynamika touhy: Pohyb a městský prostor
Robin Winogrond je členkou Městského stavebního výboru Lucernu. Kancelář má v Curychu, učila na různých školách architektury a krajiny a účastní se porot jak ve Švýcarsku, tak v zahraničí. Proces navrhování kanceláře odráží interdisciplinární vzdělání Robin Winogrond, se záměrem pochopit složité jevy našeho vystavěného prostředí v různých měřítkách a z různých perspektiv.

Záznam přednášky na http://slideslive.com/38891849/vulkan-landschaftsarchitektur

understanding the complex phenomena of our built environment in various scales and from various perspectives.

Rikke Juul Gram – Schonherr, Dánsko
Modrá a zelená města
Studio Schonherr je jedním z hlavních dánských krajinářských ateliérů, zabývají se plánováním a navrhováním nezastavěných prostor, mají bohaté zkušenosti při řešení problémů v rámci městské a krajinné architektury na všech úrovních.

Záznam přednášky na http://slideslive.com/38891848/schonherr

6/9

Zvukové performance

Rampa Nákladového nádraží Žižkov jako hudební nástroj/ Martin Janíček, Gívan Belá a hosté

https://www.facebook.com/pages/Martin-Jan%C3%AD%C4%8Dek/262289967189273

Ajznbony/ terénní nahrávky pražských nádražních zvuků/ Miloš Vojtěchovský a kolektiv autorů

Krajina pražských pražců kolem kolejí mezi nádražími Strašnice a Žižkov, Libeň a Bráník, Bubny a Bubeneč, Vysočany a Strašnice, Veleslavín a Vršovice, Dejvice a Hrdlořezy.

Velká Praha čítá dnes nejméně 4 tucty velkých a malých nádraží, překladišť, zastávek a síť desítek kilometrů trati. Železnici zblízka i zdáli zaslechnete v každé pražské čtvrti, jedoucí vlak je spolu se zkouškou sirén, helikoptérou a letadlem nejhlasitějším industriálním hlukem. Po kolejích míří do centra a z centra denně přibližně 100 000 cestujících. Rozsah hudebního rejstříku ČD a.s. a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) začíná u romanticky klouzavých árií brzd posunovaných vagónů a sahá až po death-metallové virbly lokomotivy na železničním mostě.

8/9 od 18:00

A jak dál ? A kdy ?
Debata se členy memoranda a dalšími odborníky o budoucím využití  lokality Nákladového nádraží Žižkov /Ministerstvo kultury, Sekyra Group, M.č. Praha 3, hlavní město Praha, IPR Praha, NPÚ/.
Moderuje Adam Gebrian.

Debata se signatáři memoranda a dalšími odborníky o budoucím využití lokality Nákladového nádraží Žižkov
Daniel Herman, ministr kultury ČR
Václav Novotný, náměstek primátora/ Hlavní město Praha
Jan Šépka, vedoucí kanceláře projektů a soutěží/ IPR Praha
Matěj Stropnický, zástupce starostky/ MČ Praha 3
Naďa Goryczková, generální ředitelka/ NPÚ
Martin Ďurina, náměstek pro správu majetku/ České dráhy
Leoš Anderle, ředitel pro development/ Sekyra Group
moderuje: Adam Gebrian
pořadatel: Tady není developerovo

9/9

Závěrečný koncert projektu v rámci Dnů Žižkovského kulturního dědictví

Už jsme doma
Tony Ducháček+ Garage
Tea Jay Ivo

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.