KVĚTEN–ZÁŘÍ

FESTIVALY, AKCE

Náplavka k světu. 0.2

pořádá k světu.

26. 5. – 30. 6.

Roudná a ulice Na Poříčí

Lokalita: levý břeh řeky Mže od Rooseveltova mostu po lávku pro pěší na Roudnou

Náplavky jsou jako místo pro relaxaci využívány v mnoha evropských metropolích, tak proč ne v Plzni? Řeku máme, prostor máme, jen ho oživit a přetvořit v plnohodnotnou relaxační zónu. Do toho jsme se pustili my, občanské hnutí k světu. Vnímáme náplavky jako jedinečné místo vhodné k odpočinku i aktivnímu trávení volného času. Naším cílem je v létě zatraktivnit nevyužívaný veřejný prostor a vdechnout tak život centru Plzně. Města a sídla od počátků vznikala u řek a je přirozené prostory kolem nich využívat. Náplavka k světu představuje jakýsi „návrat ke kořenům“.

Letošní ročník festivalu, který oslavuje fenomén řek v centru města, posouvá po proudu nejen svoji lokalitu, ale částečně i svůj název. Jako pátý jubilejní ročník připluje Náplavka k světu. 0.2 na levý břeh řeky Mže mezi Rooseveltův most a červenou pěší lávku. Změna prostředí a plánovaná revitalizace původní lokality festivalu na Anglickém nábřeží je důkazem snahy pořadatelů oblíbeného letního festivalu o celkové uchopení koncepce plzeňských řek v centru města a studie jejich využitelnosti. "Abychom přilákali do nové lokality opět své příznivce, je důležité mít kvalitní program, přestože v rámci naší snahy o zvýšení povědomí o plzeňských Náplavkách to není stěžejní záležitostí. Letos jsme se však rozhodli zaměřit se více na sportovní využití tohoto úseku a také poskytnout servis rodičům, kteří na Náplavku zavítají se svými dětmi… Chybět však nebudou ani pravidelné tančírny nebo koncerty", říká koordinátorka festivalu.

Festival Náplavka k světu. 0.2 zahajuje svůj program v pátek 26. 5., kdy hostí festival Brewstock – festival řemeslných minipivovarů s jednoznačně velmi kvalitní účastí nejen českých, ale i zahraničních hvězd v oboru. Na Náplavce se můžeme těšit i na vystoupení v rámci festivalu Tanec Praha a workshop Mobiliář na Náplavku v rámci Landscape festivalu Plzeň 2017.

Evropský den sousedů

pořádá Nadace Proměny, Pěstuj prostor, MO Plzeň 2 - Slovany, DEPO2015

27. 5.

Jiráskovo náměstí a Klášterní zahrada

Historické vycházky, koncerty i sousedská večeře.

Komentovaná prohlídka Klášterní zahrady.

PAMĚŤ II.
• vernisáž venkovní výstavy tentokrát s podtitulem „Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách.“

Akce je součástí doprovodných aktivit pro veřejnost souvisejících s chystanou obnovou Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni.

Podrobnosti na:
» Nadace proměny
» Jiráskovo náměstí
» Pěstuj prostor

Víkend otevřených zahrad

pořádá Pěstuj prostor, NPKK, Městský obvod Plzeň 2 - Slovany, SZKT, NPÚ

10. 6. – 11. 6.

Jiráskovo náměstí a Klášterní zahrada

Kulturní a vzdělávací program pro veřejnost v běžně nepřístupné Klášterní zahradě dominikánů na Jiráskově náměstí. Cílem je zároveň upozornit na připravovanou obnovu místa. Součástí akce je venkovní výstava PAMĚŤ II mapující historii Jiráskova náměstí a vzpomínky místních obyvatel.

10/6
9:30-17:00
Jiráskovo náměstí a Klášterní zahrada

11/6
10:00-16:00
Jiráskovo náměstí a Klášterní zahrada


Podrobnosti na:
» Víkend otevřených zahrad
» Nadace proměny
» Jiráskovo náměstí
» Pěstuj prostor

Plovárenské dny 2017

pořádá spolek Pěstuj prostor

21. 7. – 22. 7. / pá 17:00; so 15:00

Městská plovárna

Největší prázdninová akce na Městské plovárně v Plzni se blíží! Již počtvrté se letos můžete těšit na Plovárenské dny plné hudby, workshopů a divadla, tentokrát doplněné výstavou o historii plzeňských plováren. Zúčastněte se bubenického nebo herního workshopu, zatančete si na rytmy hudebních skupin různých žánrů, projeďte se na lodičkách nebo si jen tak prázdninově odpočiňte u řeky Radbuzy.

Plovárenské dny v pátek 21. července po páté hodině uvodí bubenický workshop. Na něj hned v 18.00 naváže vernisáž druhé části výstavy „Slunce Voda Vzduch“, jejíž první část mohou diváci vidět od 14. července v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky v Plzni. Výstavu na Plovárně naleznete v pavilonu „2×10 a zdar“ od architektů H3T, který je zde instalován v rámci Landscape festivalu Plzeň 2017. V podvečer rozproudí plovárenskou atmosféru balkánská dechovka z Plzně v podání Los Gádžos, na které naváže legendární kapela Démophobia s písněmi inspirovanými pověstmi a legendami z Plzně i okolí. Večer bude pokračovat neformálním posezením u ohně a společnou zpívanou. Každý si může přinést svůj hudební nástroj a přidat se k hraní nebo si jen tak zazpívat.

Sobotní část zahájí program pro nejmenší – Pohádky z klubíčka v podání souboru Divadýlko Kuba. Poté bude následovat série rozmanitých workshopů – vázání uzlů, origami, francouzské hry, intuitivní kresba… Kdo si nevybere z široké nabídky odpoledních kurzů, bude si moci vyzkoušet jízdu na dračích lodích. Pomyslnou tečkou bude koncert kapely Ponožky pana Semtamťuka, která je těžko zařaditelnou směsicí jazzu, folku, šramlu, world music a rocku v jedinečném hudebním balení. Na koncert naváže plovárenská afterparty s reprodukovanou hudbou nejrůznějších stylů a žánrů.

Neseďte v létě doma, přijďte na Plovárnu. Nebudete litovat!


Program:
pátek 21. 7.
17:00 – slavnostní zahájení Plovárenských dnů
17:15 – bubenický workshop pro malé, větší i dospělé děti
18:00 – vernisáž 2. části výstavy Slunce Voda Vzduch
18:30 – Los Gádžos – balkánská dechovka z Plzně
20:00 – Démophobia – plzeňská legenda o plzeňských legendách


sobota 22. 7.
15:00 – divadlo Pohádky z klubíčka
16:00 – workshopy – intuitivní kresba, vázání uzlů, origami, deskové i francouzské hry…
16:30 – dračí lodě – ukázka lodí s možností vyzkoušet si pádlování
18:30 – Ponožky pana Semtamťuka – alternativní folk z Berouna
20:00 – plovárenská afterparty


Akci pořádá Pěstuj prostor, z. s. za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Městského obvodu Plzeň 3, výstavu spolupořádají Národopisné muzeum Plzeňska a Maják Plzně. Akce je součástí Landscape festivalu Plzeň 2017.


» Městská plovárna


Papírenský park lidem a dětem

pořádá spolek Pěstuj prostor

29. 7. od 15:00

Papírenský park, nový přístup z Habrové ulice

Sousedská akce oslavující otevření do té doby nepřístupné části parku veřejnosti, na kterém se vedle spolku Pěstuj prostor podílí řada místních obyvatel i mezinárodní dobrovolníci. Objevte dosud schované kouzlo historické zahrady vytvořené pro papírnu a užijte si rozmanitý program pro děti i dospělé.

» Pěstuj prostor

Taneční ulice – tančírny za doprovodu festivalu Živá ulice

pořádá ArtProm s.r.o.

14. 8. – 19. 8.

ulice Bedřicha Smetany

V rámci tradiční multižánrové akce Živá ulice bude v rámci projektu Landscape festival Plzeň 2017 uspořádán cyklus tančíren pod širým nebem – Taneční ulice. Za doprovodu živé hudby bude tak uspořádaná série tanečních workshopů, která bude přímo v ulici historického centra experimentovat s atmosférou a životem v pěší ulici – tolik oblíbené Smetanky. Taneční mistři z plzeňského uskupení Afresh Dance Community se tak budou snažit doslova roztančit ulici…

Jiráskovo náměstí žije

pořádá Nadace Proměny

9. 9.

Jiráskovo náměstí

Akce propojující skrze sport a hry různé skupiny obyvatel a návštěvníků plzeňské čtvrti Slovany. Cílem je zároveň upozornit na chystanou obnovu Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady prostřednictvím diskusního setkání s veřejností nad vítězným architektonickým návrhem.

Doprovodný program:
PAMĚŤ II.
• venkovní výstava mapující historii Jiráskova náměstí a vzpomínky místních obyvatel

NAVRHUJEME PARK
• dílna pro děti

Podrobnosti na:
» Nadace proměny
» Jiráskovo náměstí
» Pěstuj prostor

Festival veřejného prostoru TUTO MĚSTO

pořádá Pěstuj prostor

12. 9. – 16. 9.

Plánovací workshop 24. – 26. března

Realizační workshop 12. – 16. září

Architektonicko-umělecký festival, během kterého týmy architektů, umělců i místních občanů-dobrovolníků zrealizují 6 ze zatím nerealizovaných podnětů na zvelebení veřejného prostoru, jež posílají od roku 2012 občané do Otevřené výzvy Pěstuj prostor

Realizační část festivalu (12.–16. září) doprovodí tematické aktivity pro širokou veřejnost a završí ji série komunitních akcí oslavujících proměnu jednotlivých míst.