17.06. – 01.10.2023
Autoři: David Böhm, Vladimir 518, Jiří Franta
Tři negativní slova NIC NENÍ PROBLÉM, kterými se lidé paradoxně snaží navodit atmosféru bezstarostnosti. Tři autoři tvořící společně jednu kresbu. Tři týdny práce v bytech obyvatel Humpolce. Tři místnosti s lightboxy, naplněnými pohledy do cizích interiérů. Tři hlavy. Tři štětce. 16 kreseb.
Make friends, not art / kurátor Petr Kovář
2.6. 2023- 15.10.2023
„Motto „Make friends, not art“, v poslední době často skloňované v souvislosti s přehlídkou Dokumenta, není jen komprimací myšlenek a realizací indonéské skupiny ruangrupa, která kurátorsky za loňskou tolik sledovanou kasselskou přehlídkou stála, ale dlouhodobou tendencí, která využívá uměleckých prostředků spíše ke komunitním či společenským cílům, než k tvorbě estetických artefaktů, “ popisuje téma výstavy kurátor a umělec Petr Kovář a pokračuje: „Naslouchání indonéskému hlasu, v mnoha ohledech tak osvěžujícímu v evropském prostředí, tak není konkrétně v tomto smyslu exotickým importem, jako spíše výsledkem místních úvah.“ Chystaná výstava Make friends, not Art reflektuje lokální situaci umělců na Vysočině, kteří se v prostředí mimo umělecká centra etablují spíše společenskými aktivitami; zakládáním spolků, pořádáním kulturních akcí, působením skrze divadlo nebo různé druhy komunitního neformálního vzdělávání, nežli vlastní výtvarnou činností a ze své podstaty relativizuje povětšinou oddělené pojmy výstava a doprovodný program.
Vystavující: Martin Hurych / spolek Přespolní, výstavy, koncerty / festival Bučení / rezidenční centrum Kurník / Lubná, Hana a Martin Jelínkovi / Galerie na kraji Kraje / Marína, rezidenční prostor v přírodě / Krásné, Matěj Kolář / spolek KUŠ / dětské tábory Rohozná / Maraton kolem Čeřínku / Rohozná, Polná, Jakub Minářů / Klub Korealistických Aktivit, otevřená převážně performativní platforma, vytržení ze sociálních ideologií / Zámotek, hudební seskupení / Pelhřimov, František Novák / Třešťský průměr, divadelní spolek / Lajky, hudební skupina / Třešť, Tereza Říčanová / Linolagro, dětský výtvarný tábor / rozhledna / Mezná, Jaroslav Grodl a Hana Grodlová Sommerová / Přibyslavský plenér / Přibyslav.
Reinhold Zisser: Notgalerie
2.6. 2023- 27.8.2023
Rakouský umělec Reinhold Zisser proměnil v letech 2015-2020 opuštěný dřevěný kostel v metainstalaci nazvanou Notgalerie.
Tímto procesem nejenže proměnil dům postavený pro modlitby a náboženské obřady v místo pro současné umění, současně ale transformoval budovu a každou její jednotlivou část v umělecké dílo jako takové a kurátorství, vedení i průběh projektu povýšil na součást své umělecké praxe. Do roku 2020 se na Notgalerii a v jejím okolí podílelo více než 200 umělců, kteří v průběhu vytvořili proměnlivý kolektivní orgán. Dosud poslední transformace proběhla v létě roku 2020, kdy Zisser společně s kolektivem umělců, přináležícím k okruhu galerie, v tříměsíční performativní akci s názvem „Nesnesu, abys mě nechal na pokoji“ Notgalerii rozebral. Jejích částí se ujali umělci a zájemci, kteří podepsali "smlouvu o úschově". Každý, kdo si vzal část Notgalerie do úschovy, souhlasil s tím, že se nyní stane její živou součástí a bude se starat o převzatou část, dokud jednoho dne Zisser neoznámí konečné místo, kde bude možné Notgalerii znovu postavit a kdy budou všichni vyzváni, aby se tam shromáždili a přinesli zpět všechny části.
Na výstavě v Jihlavě Zisser tuto síť Notgalerie zviditelní a ukáže, jak jsou nyní části Notgalerie propleteny s umělci, institucemi a místy po celé Evropě i mimo ni.
Na výstavě budou k vidění díla následujících umělců:
Matej Frank, Alissa Freilinger, Luisa Kasalicky, Lucie Nováčková, Christoph Schwarz, Martin Vlček, Kristin Weissenberger, Martin Zet, Reinhold Zisser
Rodrigo Paglieri: Krajina-radiomapa Jihlavy
2.6. 2023- 27.8.2023
Krajina-radiomapa Jihlavy vnímá řeku Jihlavu jako element, který utváří krajinu kolem města Jihlava a zároveň jako poetický prvek galerijní instalace. Instalace v galerii se skládá z mobilního vysílacího studia, videoprojekce a zvukové skulptury z reproduktorů a kabelů.
Projekt se zabývá tématy dotýkajících se současné krajiny, klade otázku jak ji ovlivňuje zvuk a hluk a překračuje fyzický prostor galerie, neboť probíhá také virtuálně na internetu. Jde o pokračování série předchozích “radio map” realizovaných umělcem během minulých let v Rio de Janeiru, Portu, Barceloně a jinde na Pyrenejském poloostrově. Projekt vychází ze specifické umělecké praxe a sestává z umění chůze, kartografie, přenosu zvuku a on-line tvorbě radiomap. Autor používá speciální vybavení - mobilní radiostanici, obsahující vybavení pro živý přenos vysílaný před satelit na mapové rozhraní a geolokaci v aplikaci Google Maps. Rozhlasový obsah kombinuje rozhovory umělce s místními obyvateli,
nahrávky zvukové krajiny kolem řeky Jihlavy a zahrnuje vysílání dostupných lokálních rozhlasových stanic. Paglieri považuje umění chůze za zvláštní kartografický proces a téma zvukové krajiny za možnost komunitního prostředí kolektivní kresby a společné modulaci map.
Výstava se koná pod záštitou ministra pro evropské záležitosti pana doc. Phd. Mikuláš Beka, Ph.D.
Výstava představí integraci výtvarného umění do veřejného prostoru od konce šedesátých let, kdy umění celosvětově opouští galerijní a muzejní prostor a začíná vytvářet nové vizuální i sociální vazby v širším kontextu krajiny, městského urbanismu a diskuzi o kvalitě veřejného prostoru městských aglomerací. Tento projekt, který zamapuje „českou situaci“ od doby normalizace, která započala na konci šedesátých let až po současnost postindustriálního kapitalismu doby „postpravdivé“. Bude vycházet z výstavy Veřejný prostor CZ, který Galerie Jaroslava Fragnera připravila ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR a pod kurátorstvím prof. Petra Kratochvíla v roce 2017. Vývoj na území České republiky odrážel či odráží celosvětovou proměnu výtvarného umění či vizuální kultury, která reagovala na nové geopolitické či sociální vazby a i na ekonomické zhmotnění v rámci investic soukromého sektoru.
Více informací zde.