Konference UMĚNÍ MĚSTO (z)MĚNÍ se pokusí prozkoumat společný aspekt aktivit ve veřejném prostoru (nejen) v regionu Vysočiny. Aktuální možné přístupy ke kurátorování umění ve veřejném prostoru zrekapituluje za účasti některých hybatelů tohoto dění a zamyslí se nad dalšími možnostmi přístupu k umění, které je umístěno venku, tedy mimo galerie a zamyslí se i nad narůstající rolí veřejnosti a komunit jako spoluvytvářejícího aspektu.
Z přednášejících přislíbil účast sochař Pavel Karous, autor projektu Vetřelci a Volavky, který ukáže také historii principu „procenta na umění“, nebo Marie Foltýnová z Umění pro město. Marie Foltýnová představí nové principy, které se podařilo zavést pro kvalitní umění umisťované v ulicích v pražském kontextu. Další z přednášejících bude Tereza Nováková, která představí principy kurátorství umění ve veřejném prostoru v zahraničí a chybět nebude ani představení, na jakém principu umisťuje umění do veřejného prostoru v sousedním Humpolci nebo zamyšlení se právě nad tím, jak reflektuje aktuální principy region Vysočiny na příkladu komunit a malých galerií, a jaká je problematika zahrnování jejich výstupů jako rovnocenných výstupů s veřejnými zakázkami v oblasti Vysočiny.
Součástí konference bude také komentovaná prohlídka Landscape festivalu, komentovaná prohlídka výstavního bloku Krajinou komunit, nebo debata s kulturními aktéry a zástupci municipality.
Všechny části konference jsou přístupny zdarma, registrace je třeba pouze pro větší skupiny (umělecké školy, gymnázium atd.), jimž je konference otevřena také.
Pro více informací klikněte zde.
Program konference:
10:00 Pavel Karous: Percent for Art
sochař, kulturní publicista a autor projektu Vetřelci a volavky
Abychom dostali skutečně současné umění do veřejného prostoru jinou než ilegální cestou, je zapotřebí znovu zavést procento na umění z rozpočtu městské veřejné stavby. Metodiku podpory umisťování umění ve veřejném prostoru přitom můžeme bezproblémově převzít ze západních měst a států. Většina západoevropských, severoamerických či australských států k tomuto účelu používá kulturní politiku „Percent for art“. Co to je systém Percent for Art? přednáší sochař Pavel Karous.
11:30 komentovaná prohlídka intervencí Landscape festivalu s jeho kurátorem, Danielem Mertou.
12:30–14:00 obědová pauza
14:00 Marie Foltýnová /GHMP/: Umění pro město – město pro umění
Jak lze s veřejným prostorem a veřejným uměním pracovat na úrovni města.
Galerie hlavního města Prahy je od zavedení programu Umění pro město v roce 2020 odborným garantem a organizujícím subjektem krátkodobých uměleckých projektů, které podporují implementaci různých forem současného umění v městských periferiích mimo přetížené historické centrum.
14:45 Tereza Nováková: Kurátorování dočasného umění ve veřejném prostoru jako běh po žhavých uhlících
Umění ve veřejném prostoru dnes zaznamenává boom. Objevuje se ve městech, na vesnicích, na periferii i ve volné krajině – na místech očekávatelných i na těch méně. To dočasné je výzkumem, procesem, sdílením, zážitkem, hrou, angažovaným gestem, ale také stavbou či urbanismem a mnohým více… Neustále prověřuje kvality vztahů a navazuje dialog – interaktivitu, spolupráci či otevřenost. Je zkoumavé, komunikující, ale též zábavné? Jaké kurátorské principy a strategie jsme si ještě dostatečně neosvojili, které naopak preferujeme a děláme? S přibýváním témat týkajících se spolupráce, recyklace (ekologie) citlivosti a péče se objevují též námi známé DIY přístupy, včetně sdílení. Ovšem neznamená to, že tomu vždy rozumíme stejně. Přednáška reflektuje na příkladech dobré praxe rozdíly mezi přístupem u nás a ve střední Evropě.
15:30 Petr Kovář: Všude dobře, doma nejlíp
Vstup kurátora a umělce Petra Kováře reflektuje některé spolkové aktivity regionu
a jejich příspěvek k posunu od site-specific strategie k people-specific. Zahrne i komunity obsažené ve výstavě Make friends, not art.
16:00 Martina Hončíková: Krátký vstup o zkušenosti umění ve veřejném prostoru v sousedním Humpolci
16:30 Michal Kudrnáč: Situace umění ve veřejném prostoru ve východních Čechách
17:00 Panelová diskuse s přednášejícími a zástupci municipality a městských organizací
18:00 Společné setkání s komentovanou prohlídkou výstavního bloku Krajinou komunit
Konference je otevřena široké veřejnosti a je zcela zdarma.
Rezervace míst na akci je nutná pouze pro větší skupiny 10+ osob.
kontaktní osoba: MgA. Lucie Nováčková / tel. 737 780 274 / novackova@ogv.cz
2023 Landscape festival | Fara Branišov Open
Branišov, fara u kostela sv. Václava
sobota 26. srpna 2023 od 10:30
Malá komorní akce ve znamení okolní krajiny, landartu, vzpomínek na tvorbu Ivana Kafky a budoucnosti Jihlavy.
Program
10:30 Anika Chalupská, Jihlava budoucnosti, beseda
14:00 Olga Svobodová, Tělo v krajině, procházka
17:00 Martin Janíček, Voda – zrcadlo krajiny, zvuková performance
19:00 Autorské čtení Stanislava Hausvatera
Anika Chalupská, Jihlava budoucnosti, beseda
Bude Jihlava v roce 2040 ekonomickým tahounem regionu, bezpečným přístavem pro starší generaci nebo udržitelným regionálním centrem? A jaký to bude mít vliv na nás a na okolní obce? Pojďme se společně zamyslet nad třemi možnými scénáři vývoje města Jihlavy a diskutovat naše pohledy na budoucnost. Kdo má zájem se na debatu připravit, nechť si poslechne několik krátkých audiopříběhů z Jihlavy v roce 2040. https://storymaps.arcgis.com/stories/0b60a255fb9343e6a15c238aa28c9c2b. Anika chalupská je geografka a humanitní environmentalistka, specialistka na strategické městské plánování (JIhlava, Jablonec nad Nisou).
Martin Janíček
Voda – zrcadlo krajiny
Zvuková performance inspirovaná místní povahou a tvaroslovím krajiny Vysočiny.
Modifikace obrazu krajiny pomocí zvuku. Obec Branišov, jeden z pramenů Želivky. Místo, které autora fascinuje. Akce určená do prostředí krajiny, ideálně pramen nad obcí Branišov.
Vybavení: Pohyblivé zrcadlo, plošný reproduktor, zesilovač, hudební nástroj, nahrávky vody, bateriový zdroj. Práci se zrcadly se věnuje od r.2002. Martin Janíček je zvukový umělec, sochař a hudebník zkoumá akustické kvality různých materiálů a prostorů od roku 1990. Tvoří vlastní hudební nástroje, vytváří interaktivní zvukové objekty a instalace, radio art, řeší prostorové projekty, v poslední době sonifikacie architektury. Tvoří též vizualní partitury a další mezioborové výstupy ve spojitosti se zvukem. Systematicky pracuje na propojení zvuku, objektu a prostoru. Studoval na AVU Praha.
Olga Svobodová
Tělo v krajině
Procházka po místech v okolí Branišova s vedenými aktivitami zaměřenými na vnímání prostoru, ponoření se do okolní přírody, zpřítomnění prostřednictvím našich smyslů, hlubší uvědomění sebe sama a svých vnitřních prožitků v krajině. Návrat k tomu, co je nám vlastní… Budeme pracovat technikami tanečně-pohybové terapie, bioenergetiky a mindfulness. Přirozeným a zábavným způsobem rozšíříme naše vnímání a kreativní schopnosti. S sebou potřebujete jen pohodlné boty do proměnlivého terénu, oblečení neomezující v pohybu a chuť zkoušet a experimentovat. Vhodné i pro větší děti:) Olga Svobodová je tanečně pohybovou terapeutkou, koučkou a lektorkou seberozvojových a tanečních kurzů. Je členkou Asociace tanečně pohybové terapie ČR (TanTer), má výcvik instruktora jógy, PortDeBras a kurzy mindfulness a flamenco terapie. Vede tanečně-pohybové workshopy a kurzy intuitivního tance a stylů Body & Mind, účastní se pohybově-seberozvojových projektů (např. Infra-Ordinary Lab na letošním Pražském quadriennale).
Stanislav Hausvater
Stanislav Hausvater je básník a sedlák, žije na Vysočině nedaleko Havlíčkova Brodu. Většinu svého života prožil v obci Mírovka (před válkou Frýdnava); selskému stavení, v němž žije, se přezdívá Obrtlík. Od roku 2021 je správcem Reynkova petrkovského sídla.V témže roce mu v bibliofilské řadě Luboše Drtiny vyšla kniha Psáno vidlema. Hausvaterovy neučesané verše občas prozrazují drsnou „undergroundovou“ inspiraci – jejich autor koneckonců dodnes působí v kapele Krmná prasečí směs. Jeho pohled však spíš než nesmlouvavý vzdor provází sebeironický odstup.
KOLEM ŘEKY
● Komponované odpoledne s umělci, spojené s návštěvou instalací, věnovaných řece Jihlavě v rámci programu Landscape festivalu a programu OGV.
● v úterý 15. 8. 2023 v 15h
➜ 15:00 prohlídka instalace MN 21 v Jihlavském podzemí s autorkou Jolanou Havelkovou a procházka po jednotlivých místech instalace Řeka Jolany Havelkové a Matěje Koláře.
SRAZ v 14:50 u vchodu do Jihlavského podzemí, Hluboká 1
➜ 17:00 diskuze s Rodrigem Paglierim o jeho projektu Krajina – radiomapa Jihlavy
OGV – zvuková galerie IGLOO, Komenského 10
➜ Na závěr proběhne zvuková vycházka s Rodrigem Paglierim na tajné místo
překvapení
● Připojit se můžete kdykoliv v průběhu odpoledne, pro přesnou lokaci volejte 737 780 274 (Lucie Nováčková, kurátorka OGV).
Za mihulí potoční tam a zpátky
Zveme vás na nedělní putování k jednomu z údajných pramenů Želivky. Napřed si v přítomností chilského zvukového umělce Rodriga Paglieriho prohlédneme instalaci v galeri IGLOO, kde je úvodní část jeho projektu Krajina - radiomapa Jihlavy, ve které zvukově zaznamenal cestu podle řeky Douro v Portu, kde žije. Druhá část projektu probíhá právě teď v okolí řeky Jihlavy a propojí dvě geograficky i kulturně vzdálená města i povodí. Potom se s Rodrigem, vybaveným radio batohem, ve kterém má analogový rádio vysílač, FM anténu a mikrofon vydáme směrem na faru do Branišova, kde si v rámci probíhajícího Landscape festivalu prohlédneme několik instalací od Kosmo_nauty, Evy Jiřičky, Jana
Haubelta a Jana Bartoše a v okolí foto dokumentaci zemních prací Ivana Kafky z 70 a 80 let. Nedaleko nad vískou Branišov je v přírodní památce Hajnice prameniště Hejnického a Kladinského potoka kde byla nedávno objevena kriticky ohrožená mihule potoční. Mihule potoční se vyskytuje výhradně ve sladkých tekoucích a čistých vodách s jemnými bahnitými náplavami, kde jsou larvy zahrabány v jemném sedimentu. Mihule se živí především detritem, rozsivkami, řasami a jemnými zbytky rostlin. Žijí v severozápadní části Evropy. Na jihu zasahuje do řek západní části Apeninského poloostrova. Česká republika leží na hranici evropského areálu rozšíření mihule potoční, v našich povodích se nachází pouze několik izolovaných (sub)populací. Nedělní odpoledne s pohoštěním završíme kolem ohníčku.
PROGRAM:
Neděle, 6.8. sraz v 10:00 v OGV Komenského 10 a krátká prohlídka výstavy Krajina- Radiomapa Jihlavy s umělcem Rodrigem Paglierim
10:40 odjezd z autobusového nádraží do Větrného Jeníkova, pěšky přes Strážník do Branišova ( vzdálenost asi 5 km)
Předpokládaný návrat do Jihlavy: 15:56 autobusem z Ústí, v Jihlavě 17:25
OBRAZ VESNICKÉ KRAJINY | debata
22. 6. od 18:00
Malovaný sál Muzea Vysočiny
Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Účastnící debaty: Jana Tichá, Pavla Melková, Lucie Poláčková, Dan Merta
Témata:
romantizace, idealizace a naivizace venkova, sídel i přírodní krajiny, proměna veřejných prostor, komercializace, kulturní dědictví
doc. PhDr. Jana Tichá, Ph.D.
Teoretička a kritička architektury, zabývá se moderní a současnou architektonickou tvorbou zejména ve vztahu k přírodě a krajině, další oblastí jejího zájmu jsou přesahy architektury a výtvarného umění. Šéfredaktorka nakladatelství Zlatý řez a autorka řady knižních publikací, překladatelka z angličtiny, jako editorka připravila několik tematických čítanek architektonické teorie. Pravidelně publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku. Od roku 2013 jako jeden ze tří nezávislých expertů Nadace Fundació Mies van der Rohe v Barceloně nominuje za Českou republiku stavby do soutěže Evropská cena za současnou architekturu / Mies van der Rohe Award. Pedagogicky působila od roku 2003 na UMPRUM, kde založila a vedla kurs Czech 20th Century Architecture, od roku 2015 na Ústavu teorie a dějin architektury ČVUT.
doc. Ing. arch. PAVLA MELKOVÁ, Ph.D.
Architekta a teoretička, která diplomovala v oboru památkové péče. Doktorské studium absolvovala v oboru urbanismus a územní plánování a obhájila doktorskou práci na téma Humanistická role architektury v současné společnosti. Absolvovala Fulbrightovo stipendium na GSAPP Columbia University New York pod vedením Kennetha Framptona. Je společníkem v atelieru MCA, založeném roku 1996 spolu s architektem Miroslavem Cikánem. Věnuje se také výtvarné tvorbě, teoretické, přednáškové a publikační činnosti či pořádání výstav. Přednáší na Fakultě architektury ČVUT, Stavební fakultě ČVUT, Dopravní fakultě ČVUT a na VŠUP. Spolupracuje na výzkumných úkolech na Fakultě architektury ČVUT. V roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), kterou do roku 2017 také vedla.
Mgr. Lucie Poláčková, Ph.D.
Krajinářská architektka, v minulosti působila jako odborný asistent na Ústavu zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty MENDELU v Brně. V současné době pracuje na Magistrátu města Jihlavy v Útvaru městského architekta, kde se zabývá koncepcí veřejných prostranství, ale i přesahem a návazností města a volné krajiny. Je hlavní kurátorkou letošního ročníku Landscape festivalu.
Mgr. Dan Merta
Vystudoval dějiny umění a estetiku na Filosofické Univerzita Komenského v Bratislavě. Jako kurátor připravoval výstavy na Pražském hradě, v galerii Raiffeisen stavební spořitelny a spolukurátoroval turné Machat a Velíšek. V letech 1999 – 2008 byl tajemníkem Společnosti Jindřicha Chalupeckého (produkce a kurátorství ceny pro mladé české výtvarníky do 35 let). V letech 1996 – 2000 pracoval jako vedoucí odboru kultury MČ Praha 3 – Žižkov, kde spoluzakládal novodobou tradici kulturně společenských bakchanálií: žižkovský masopust a vinohradské vinobraní. Byl jedním z iniciátorů a zakladatelů Iniciativy za novou Prahu a Tady není developerovo (2011). Od roku 2001 do roku 2022 vedl Galerii Jaroslava Fragnera. Je zakladatelem a ředitelem Landscape festivalu.
FARA BRANIŠOV OPEN – foto Jolana Havelková, Ivan Kotačka
10.–11. 6.
Fara u kostela sv. Václava, Branišov
10. 6. od 14.00
14.00 Ivan Kafka – Vymezení, landartový happening
16.00 Debata „Kosmos Ivan Kafka“ – Ivan Kafka, Magdalena Juříková, Jiří Machalický
18.00 Vernisáž instalací a výstavy | Kosmo_nauty, Eva Jiřička, Jan Haubelt, Jan Bartoš
19.00 Aleš Kauer hudebně-básnické performance na motivy díla Sergeje Jesenina a Ivana Martina Jirouse
11. 6. od 11:00
Landartový workshop
14.00 Ivan Kafka – Vymezení, landartový happening, Foto: Jolana Havelková
V rámci autorovy performance dne 10. června 2023 dojde k označení míst, kde Ivan Kafka, český průkopník site-specific instalací a konceptuálního umění, v rámci svého pobytu na faře Branišov realizoval tento soubor land artových instalací.
ŽIVÝ PROGRAM K VÝSTAVNÍMU BLOKU KRAJINOU KOMUNIT V OBLASTNÍ GALERII VYSOČINA
1.6.–11. 6.
Jihlava
Více na: https://ogv.cz/
ODBORNÝ PROGRAM JIHLAVSKÉHO ARCHITEKTONICKÉHO MANUÁLU
1.6.–11. 6.
Jihlava
Více na: https://jam.jihlava.cz/
ČTVRTEK 1. ČERVNA
od 17:00, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
VERNISÁŽ VÝSTAVY Z GALERIE VEN! a dalších výstav bloku KRAJINOU KOMUNIT
Rodrigo Paglieri: Radiomapa Jihlavy
Reinhold Zisser: Notgalerie,
Make friends, not art,
Jiří Příhoda: Intervence sochařský park Roštejn
PÁTEK 2. ČERVNA
od 15:00, ulice Jana Masaryka, trasa A
ZAHÁJENÍ FESTIVALU
14:00 módní přehlídka SUPŠ Helenín
15:00 debata o veřejném prostoru Jihlavy
16:00 koncert Academic Fools
16:00 vernisáž výstavy ZASTÁVKY UMĚNÍ (u kašny v dolní části Masarykova náměstí)
17:00 komentovaná procházka s autory site-specific instalací & výstav KRAJINOU KOMUNIT – trasa A
(sraz u kašny na dolní části Masarykova náměstí, zakončení v Oblastní galerii Vysočiny)
17:30 koncert Jazz Bandits
19:00 koncert TOOT Ensemble
SOBOTA 3. ČERVNA
od 10:00, ulice Jana Masaryka, trasa B, ulice Znojemská, Brtnice
10:00 KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA S AUTORY SITE-SPECIFIC INSTALACÍ – trasa B
sraz na ulici Jana Masaryka u kina Dukla
12:00 VERNISÁŽ VÝSTAVY INDUSTRIÁNÍ SITUACE
Vila Palmovka, Areál společnosti MP Plastics, Znojemská 64
výstavu zahájí kurátor výstavy Benjamin Fragner / VCPD FA ČVUT
13:30 PŘESUN AUTOBUSEM z Vily Palmovka do Brtnice
14:00–22:00 LANDART BRTNICE
náměstí Svobody v Brtnici, Muzeum Josefa Hoffmanna
Petr Kvíčala, Aleš Hnízdil, Michal Sedlák, Hermann & Coufal, studenti BOKU Wien
14:00 komentovaná procházka s autory site-specific instalací, happeningy, performance
16:00 komentovaná prohlídka radnice města Brtnice s architektem Ladislavem Kubou
17:00 debata o ornamentu – Ondřej Chrobák, Petr Kvíčala, Dan Merta, Jakub Potůček, Richard Vodička
19:00 táborák s Janem Taborem