Aktuální doprovodný program je k nalezení zde. Mapa trasy festivalu je ke stažení zde.
Video k realizaci jedné z instalací Landscape festivalu Ostrava 2019 je k dispozici ke shlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=XEVNkWPKjoI
Závěr Landscape festivalu v Ostravě shrnula televize Polar. Byl zakončen konferencí URBANSCAPES OSTRAVA 2019.
Dvoudenní intenzivní konference, která se odehrávala v malém sále Gongu, přivítala přes 40 přednášejících napříč Českou republikou, ale také inspirativní řečníky z Rakouska, Německa, Švédska, Velké Británie, Polska i Spojených států Amerických. Nejvýraznějšími osobnostmi v oboru Krajinářské architektury byli Zac Tudor z Sheffieldu, Walter Hood z Kalifornie a Herbert Dreiseitl z Německa, který tvoří napříč celým světem. Jednotlivé bloky přednášek byly zakončeny panelovou diskuzí, která se často věnovala tématu plánování města Ostravy, post-industriálním městům, ale také klimatickými změnami obecně a možnostem omezení negativních vlivů člověka na životní prostředí. Mnozí se shodli nad nárůstem důležitosti oboru krajinářská architektura.
Před Gongem vznikla dočasná scenérie podzimně zbarvených vzrostlých dřevin, která na dobu konání konference ozdobila předprostor bývalého plynojemu. Stromy, které by měly odolávat městským extrémům, budou vysazeny v Ostravě a jejím okolí.
Závěr konference přinesl pozitivní ohlasy a snad i nové inspirace do plánování veřejného prostoru nejen v Ostravě, ale i jiných českých městech.
Seminář Landscape festivalu Ostrava s názvem Krajina – město – veřejný prostor, který se konal 23. září v zasedacím sále ostravského Magistrátu, navštívila téměř stovka návštěvníků z řad nejen odborné veřejnosti, ale taky samosprávy a studentů.
Mezinárodní akce reagovala na aktuální témata spojená s problematikou plánování městské krajiny i větších územních celků ovlivněných působením lidské činnosti. Seminář uvedl nově zvolený ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury MAPPA, Ondřej Vysloužil, a moderování se ujal Daniel Konczyna, který má zkušenosti s vytvářením strategických plánů nejen v Ostravě a Moravskoslezském kraji.
V prvním bloku byl představen Landscape festival a jeho intervence do veřejného prostoru města Ostravy. Následovala přednáška Richarda Vodičky, ředitele studia Designcité+, který popisoval příklady umění a designu v krajině otevřené i městské. Projekt rozvoje pohornické krajiny Karvinska (POHO2030) představil Lukáš Adámek ze společnosti Moravskoslezské Investice a Development, a.s. Na krajinné měřítko navázala Beata Vinklárková, která se od roku 2011 věnuje hodnocení a plánování v krajině Moravskoslezského kraje. Ve své prezentaci zúročila zkušenosti s analýzou a hodnocením krajiny v kontextu Evropské úmluvy o krajině, plánování v krajině a popsala i procesy prosazování zájmů jednotlivých zájmových skupin na regionální úrovni.
Na úvod odpoledního bloku byly představeny projekty Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Štěpánem Špoulou, krajinářským architektem z týmu nově vzniklé Kanceláře veřejného prostoru. Následovaly zahraniční příspěvky. Lichtenštejnsko zastupoval Robert Mair, který na své inspirativní přednášce představil koncept low-tech architektury. Krajinářská architektka z Islandu, Heida Adalsteinsdottir, svou prezentací nastínila řízení projektů pro místní plány geotermálních zdrojů a infrastruktury specifické islandské krajiny. Poslední příspěvek se zabýval hospodařením s dešťovou vodou. Koncept modro-zelené infrastruktury představil Martin Vysoký, který je krajinářským architektem pracujícím ve Švédsku. Prezentace ze semináře jsou k dispozici ke stažení pod odkazem níže. Na seminář navázala 9. a 10. října dvoudenní mezinárodní konference v Dolní oblasti Vítkovice, jíž se účastnilo mnoho mezinárodních hostů nejen z Evropy, ale také ze zámoří.
O zahájení festivalu se můžete dočíst v článku na www.novinky.cz.
Odkaz na článek shrnující instalace Landscape festivalu.
Dne 11. 6. se konaly hned 3 vernisáže. O první z nich, Artscape Norway, promluvil Dan Merta, kurátor Galerie Jaroslava Fragnera. Druhou, Industriální topografie, uvedl historik architektury a industriální archeolog, pan Benjamin Fragner. Třetí vernisáž byla plná osobností z designcité+, kteří připravili soutěž mladých umělců a výsledky designové soutěže byly dnes představeny. Za skvělou práci děkujeme žákům ZUŠ J. Valčíka a taky všem zúčastněným. Pokud jste nestihli dorazit, nevadí, výstavy budou k dispozici ke shlédnutí po celou dobu Landscape festivalu.
Nové fotografie z vernisáží a výstav jsou k vidění v sekci Program - Výstavy.
Koukněte na časosběrné video z realizace Krasohledu od MÓD architektů, jednoho z vítězných projektů Open callu a čísla 26 na mapě trasy Landscape festivalu Ostrava 2019.
Poslechněte si náš rozhovor v ArtCafé, Český rozhlas Vltava... o Landscape festivalu pohovořil Dan Merta, ředitel galerie Jaroslava Fragnera, a koordinátorky festivalu Kateřina Stará a Kristýna Cmíralová.
Landscape festival měl ve čtvrtek 30. 5. 2019 3minutovou reportáž v Událostech v regionech.
Jakub Hepp, jeden z koordinátorů, přiblížil v páteční repotáži v Událostech v kultuře trasu festivalu. Mapu trasy je možné stáhnout zde.
Recenzi na Landscape festival si můžete přečíst v článku deníku Ostravan.cz - Deník pro kulturu a umění.
Designéři | mmcité street furniture | David Karásek a duo Herrmann & Coufal dostali za sedací systém Pixel, z nějž vytvořili pro loňský ročník na Vítkově instalaci Prague pixel, prestižní cenu Red Dot Design Award 2019. Po úspěchu Protestního stupínku z dílny slovenských 2021 v podobě nominace Mies van der Rohe Award EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award a výběru projektu Žižkovská Highline od studia ARCHWERK do Salon dřevostaveb je to již třetí instalace Landscape festivalu, jíž se dostalo ocenění a uznání.
Popis instalace a více informací naleznete zde.