2023 Landscape festival | Fara Branišov Open
Branišov, fara u kostela sv. Václava
sobota 26. srpna 2023 od 10:30
Malá komorní akce ve znamení okolní krajiny, landartu, vzpomínek na tvorbu Ivana Kafky a budoucnosti Jihlavy.
Program
10:30 Anika Chalupská, Jihlava budoucnosti, beseda
14:00 Olga Svobodová, Tělo v krajině, procházka
17:00 Martin Janíček, Voda – zrcadlo krajiny, zvuková performance
19:00 Autorské čtení Stanislava Hausvatera
Anika Chalupská, Jihlava budoucnosti, beseda
Bude Jihlava v roce 2040 ekonomickým tahounem regionu, bezpečným přístavem pro starší generaci nebo udržitelným regionálním centrem? A jaký to bude mít vliv na nás a na okolní obce? Pojďme se společně zamyslet nad třemi možnými scénáři vývoje města Jihlavy a diskutovat naše pohledy na budoucnost. Kdo má zájem se na debatu připravit, nechť si poslechne několik krátkých audiopříběhů z Jihlavy v roce 2040. https://storymaps.arcgis.com/stories/0b60a255fb9343e6a15c238aa28c9c2b. Anika chalupská je geografka a humanitní environmentalistka, specialistka na strategické městské plánování (JIhlava, Jablonec nad Nisou).
Martin Janíček
Voda – zrcadlo krajiny
Zvuková performance inspirovaná místní povahou a tvaroslovím krajiny Vysočiny.
Modifikace obrazu krajiny pomocí zvuku. Obec Branišov, jeden z pramenů Želivky. Místo, které autora fascinuje. Akce určená do prostředí krajiny, ideálně pramen nad obcí Branišov.
Vybavení: Pohyblivé zrcadlo, plošný reproduktor, zesilovač, hudební nástroj, nahrávky vody, bateriový zdroj. Práci se zrcadly se věnuje od r.2002. Martin Janíček je zvukový umělec, sochař a hudebník zkoumá akustické kvality různých materiálů a prostorů od roku 1990. Tvoří vlastní hudební nástroje, vytváří interaktivní zvukové objekty a instalace, radio art, řeší prostorové projekty, v poslední době sonifikacie architektury. Tvoří též vizualní partitury a další mezioborové výstupy ve spojitosti se zvukem. Systematicky pracuje na propojení zvuku, objektu a prostoru. Studoval na AVU Praha.
Olga Svobodová
Tělo v krajině
Procházka po místech v okolí Branišova s vedenými aktivitami zaměřenými na vnímání prostoru, ponoření se do okolní přírody, zpřítomnění prostřednictvím našich smyslů, hlubší uvědomění sebe sama a svých vnitřních prožitků v krajině. Návrat k tomu, co je nám vlastní… Budeme pracovat technikami tanečně-pohybové terapie, bioenergetiky a mindfulness. Přirozeným a zábavným způsobem rozšíříme naše vnímání a kreativní schopnosti. S sebou potřebujete jen pohodlné boty do proměnlivého terénu, oblečení neomezující v pohybu a chuť zkoušet a experimentovat. Vhodné i pro větší děti:) Olga Svobodová je tanečně pohybovou terapeutkou, koučkou a lektorkou seberozvojových a tanečních kurzů. Je členkou Asociace tanečně pohybové terapie ČR (TanTer), má výcvik instruktora jógy, PortDeBras a kurzy mindfulness a flamenco terapie. Vede tanečně-pohybové workshopy a kurzy intuitivního tance a stylů Body & Mind, účastní se pohybově-seberozvojových projektů (např. Infra-Ordinary Lab na letošním Pražském quadriennale).
Stanislav Hausvater
Stanislav Hausvater je básník a sedlák, žije na Vysočině nedaleko Havlíčkova Brodu. Většinu svého života prožil v obci Mírovka (před válkou Frýdnava); selskému stavení, v němž žije, se přezdívá Obrtlík. Od roku 2021 je správcem Reynkova petrkovského sídla.V témže roce mu v bibliofilské řadě Luboše Drtiny vyšla kniha Psáno vidlema. Hausvaterovy neučesané verše občas prozrazují drsnou „undergroundovou“ inspiraci – jejich autor koneckonců dodnes působí v kapele Krmná prasečí směs. Jeho pohled však spíš než nesmlouvavý vzdor provází sebeironický odstup.